Referitor la Decizia din 11 septembrie 2025, prin care ICCJ a decis că, în soluționarea dosarului privatizării ICA, fosta judecătoare Camelia Bogdan a comis o serie abuzuri în serviciu (conflict de interese, uzurpare de competențe, retroactivitate, incompatibilitate) fac două foarte scurte precizări:

1. 13 familii au suferit o nedreptate cumplită. S-au pierdut vieți, s-au mutilat destine, s-au distrus cariere. Dreptatea nu șterge suferința, dar redă încrederea în DEMNITATEA, ONOAREA și CURAJUL ființei umane.

2. Așa cum aminteam recent: nu putem să oprim tot răul din jur, dar putem să creștem, în fiecare zi, binele pe care îl facem.

Mulțumesc tuturor celor care aleg să facă bine.

75 COMENTARII

  1. Dreptatea vine uneori târziu, dar este vitală pentru a demonstra că niciun abuz nu poate rămâne ascuns pentru totdeauna. Chiar dacă răul a fost deja produs, recunoașterea oficială a nedreptății este un pas spre vindecare.

  2. Este cutremurător să ne gândim la viețile și carierele distruse. Totuși, faptul că instanța supremă recunoaște abuzurile aduce un dram de speranță pentru un viitor în care justiția nu mai este instrument de răfuială.

  3. 13 familii distruse de hachițele unei dezaxate. Nici nu pot sa imi imaginez prin ce ati trecut, dar pot să vă felicit pentru ca ați reușit să aveți o atitudine atat de nobilă după tot ce s-a întamplat.

  4. Este bine ca s-a facut dreptate,insa suferinta provocata de aceasta impostoare nu o poate lua nimeni ea ramane si lasa cicatrici.

  5. Fiind exclusa de doua ori din magistratura aceasta judecatoare a facut cel mai mare abuz care a putut exista in justitia din romania.

  6. Este inuman ca 13 familii sa sufere de pe urma unei decizii date de o impostoare care nici macar nu mai avea dreptul sa mai judece pe cineva.

  7. Dupa parerea mea,credibilitatea sistemului juridic din romania a fost grav stirbita de aceasta Camelia Bogdan,oamenii nu mai au incredere in buna si dreapta judecata a magistratilor.

  8. Onoarea si curajul fiintei umane este de a infrunta astfel de abuzuri si nedreptati insa cei care le fac merita sa fie adusi in fata magistratilor sa dea socoteala.

  9. Este pur si simplu strigator la cer cum unii judecatori decimeaza familii intregi doar ca sa dea bine la seful suprem de la cotroceni.

  10. Romania daca vrea sa intre in randul tarilor civilizate trebuie sa adopte un sistem juridic bazat pe onestitate si transparenta nu pe obedienta si servilism.

  11. Va intreb si eu acum ass cum am spus tot timpul si acum ce se intampla ? Dan Voiculescu sa nu confrunte decizia CEDO ABUZIVA ? Sa stam sa ne uitam cum statul parallel a mutilat vieti ? Vine acum Inalta curte si pe harneala ca fapta s-a prescris, nu este asa ….. nu trebuie uitat acest sablon mutilation si toxic , eu am in UK LA royal court of justice 4 dosare pe rol in care implica si ministerul de interne ca parte pentru asocierea la crima organizata respectiv tentativa de asasinat mascate ca as avea probleme cu capul, cea mai josnica de escrocherie si nu ma las batut asa cum am si reiterat Vineri catre curte dosarele CA-2024-002911 respectiv CA-2025-000145 catre Baroness Carr si restul. Nu trebuie sa mai fim groapa de gunoi a lui SIE si SRI SI SA STAM DREPTI….. dar eu nu stiu ce a vorbit Udrea despre gunoaiele de la cluj asa zis centrul securistoid cand ea are un proiect si santajele acestea ordinare catre grupul de la cluj imi aduce aminte de caracterul ei INFECT TICALOASA ORDINARA CU NANA….. dar sunt MULTE de spus si cred ca ce site UDREA stiu si eu , este vorba de ce procurori poti avea incredere ca nu dispar probe de la dosar …..in partile implicate voi face tot ce imi sta in putinta sa il trag on primul dosar pe Rares Bogdan acest retardat mintal infractor ordinar ca el este smecher……. El este un gunoi dar nimic nu se uita si Inca ceva eu nu pot si santajat de nimeni

  12. Ceea ce mi se pare incredibil e că reușiți să scrieți nu doar cu luciditate, ci și cu o anumită blândețe. Puțini ar mai găsi loc pentru mulțumiri după o asemenea experiență.

  13. Eu nu aș fi atât de iertător și de nobil ca dumneavoastră. De fapt, nu aș avea liniște sufletească până nu aș vedea-o pe Camelia Bogdan și pe toți ceilalți care au făcut posibilă această tragedie după gratii pentru mulți mulți ani.

  14. As vrea sa iasa la suprafata toate abuzurile facute in perioada basista,pentru ca foarte multi au avut de suferit pe nedrept.

  15. Din cate putem observa aplicarea legii in romania se face dupa preferintele sefului statului….deci noi nu mai traim intr-o democratie ci intr-un stat totalitar.

  16. Regimul bolsevic implementat de Basescu a inventat oameni precum Camelia Bogdan care executau ordinele fara sa clipeasca

  17. Eu inca mai am o speranta ca ne vom revenii din aceste spasme si abuzi juridice si tara noastra va intra pe fagasul normal al lucrurilor.

  18. Flagelul basist numit camelia bogdan a lovit in oameni nevinovati si a dat verdicte facand mari abuzuri fara precedent in tara noastra.

  19. Aici capul care a dirijat totul se afla la cotroceni iar camelia bogdan era doar unealta facila si eficienta de punere in executie a directivelor.

  20. Din pacate, am impresia ca nici dupa aceasta decizie lucrurile nu se vor schimba prea mult. Sistemul stie sa se autoprotejeze.

  21. Uneori, un text scurt poate spune mai multe decât o carte întreagă. Aici, două precizări sintetizează mai bine de un deceniu de suferințe.

  22. Justiția nu se măsoară în decizii definitive, ci în viețile pe care le afectează. Asta înțeleg eu din ceea ce ați scris.

  23. Am impresia că mesajul se adresează nu doar celor care v-au susținut, ci și celor care au privit de pe margine. Este un reproș discret, dar puternic.

  24. O justiție care produce victime nu mai este justiție ci stat împotriva cetățenilor. Și totuși, oamenii care au trăit aceste nedreptăți nu s-au lăsat învinși complet. Uneori binele chiar învinge

  25. Daca o familie obișnuită suferă, suferă în tăcere. Dar faptul că dvs ați dat glas durerii colective înseamnă măcar că povestea nu va fi uitată.

  26. În spatele acestui dosar nu au fost doar niște cifre și niște condamnări, ci drame umane profunde. Vinovații pentru această tragedie, în frunte cu Camelia Bogdan, trebuie să răspundă, altfel tot va fi în van

  27. Justiția care vine după 11 ani nu mai are aceeași valoare. Este mai mult o constatare a eșecului decât o reparație.

  28. Penru mine, ceea ce rămâne în urma celor spuse de dvsi este un apel la umanitate. Să nu lăsăm nedreptatea să definească viețile noastre, ci binele pe care alegem să-l facem.

  29. In alte tari asemenea abuzuri ar fi urmate de scuze publice si despagubiri. La noi, de cele mai multe ori, totul se acopera cu praful prescriptiei.

  30. Ceea ce s-a intamplat in dosarul ICA nu este un caz izolat. Multi au trecut prin abuzuri asemanatoare, doar ca nu toti au putut dovedi asta ulterior.

  31. Îmi pare că, dincolo de pierderile concrete, adevărata dramă a fost cea morală. Să fii condamnat pe nedrept înseamnă să ți se răpească nu doar libertatea, ci și onoarea. Iar faptul că vorbiți despre importanța onoarei arată că pentru dumneavoastră valorile morale cântăresc mai mult decât orice reparație materială.

  32. Dreptatea, mai ales când vine atât de târziu, nu poate șterge rănile. Ea oferă doar o confirmare a ceea ce victimele știau deja: că au fost nedreptățite.

  33. Într-un fel, decizia din 11 septembrie devine un document istoric pentru că ne arată cât de departe poate merge un sistem atunci când se rupe de lege și de dreptate.

  34. E greu de crezut că o singură judecătoare poate comite atâtea și atîtea abuzuri într-un singur proces. Șrim cu toți că a fost o comandă și știm cine a dat-o, dar totuși… excesul de zel arătat de Camelia Bogdan în a îndeplini porunca arată o ființă extrem de dezechilibrată, la limita psihozei

  35. Să vorbești despre redarea încrederii în DEMNITATE după ce ați fost umiliți atâția ani… e o lecție de rezistență și caracter.

  36. Cred că această decizie este istorică. Dat fiind caracterul foarte grav al celor întâmplate, cred că sistemul magistraturii ca întreg ar trebui să își exprime un punct de vedere cu privire la acest abuz colosal. Până la urmă vorbim de zeci de oameni care au fost condamnați pe nedrept.

  37. Dreptatea a venit târziu, dar măcar a venit. Sper că acum veți găsi pacea pe care o meritați după atâția ani de luptă. V-ati comportat cu o demnitate exemplara pe tot parcursul acestor ani.

  38. Faptul ca vorbiti despre a creste binele din lume dupa ce ati suferit o nedreptate atat de mare spune totul despre caracterul dvs.

  39. Atât de multe familii sfâșiate. Asta înseamnă copii care au crescut fără părinți, soții despărțite, vise spulberate. Îmi pare atât de rău pentru tot ce ați îndurat.

  40. Chiar dacă faptele s-au prescris, durerea și suferința celor nevinovați nu se pot prescrie. Viața e nedreaptă

  41. Mesajul dvs despre facutul de bine in fiecare zi arata o maturitate si o intelepciune care se cladeste doar prin suferinta.

  42. După atâția ani de suferință, această recunoaștere oficială a abuzurilor trebuie să fie o ușurare parțială.

Comentariile sunt închise.