Rata politicii de dobândă monetară în România este de 6.5% în 2025, dublă față de Banca Centrală Europeană (3.25%) și mult peste nivelul practicat de băncile naționale din Uniunea Europeană.
Scopul declarat al BNR este, după cum se știe, stabilitatea monedei naționale și reducerea inflației. Intenția este bună, fără îndoială. Însă rezultatele nu sunt deloc cele așteptate.
Deși avem o rată de politică monetară record, inflația rămâne la un nivel extrem de ridicat, în septembrie 2025 a depășit 10%!
În schimb, firmele românești nu au acces la credite din cauza dobânzilor sufocante.
Iar băncile comerciale nu sunt deloc încurajate să finanțeze dezvoltarea economiei reale, în condițiile în care BNR le oferă dobânzi de 5.5% pentru depozite.
Analizând datele de la nivel european, vom observa că, inclusiv în cazul statelor cu inflație semnificativă în anii anteriori, băncile centrale au practicat dobânzi mult mai reduse.
Exemple sugestive: în 2024, Cehia a redus inflația la 3%, practicând o politică de dobândă monetară de doar 4%! Asemănător a procedat și banca centrală a Poloniei! După ce, în 2023, în ambele state inflația ajusese la 18%!
În aceste cazuri și, în general, la nivelul Uniunii Europene, băncile centrale și-au asumat responsabilitatea de a încuraja creditarea și, implicit, de a susține dezvoltarea economiilor naționale!
În schimb, în România, din cauza dobânzilor uriașe oferite de BNR, între banca centrală și băncile comerciale funcționează un ecosistem financiar autonom, rupt de economie!
Iar acest fenomen este nociv pentru antreprenori, pentru populație și, nu în ultimul rând, pentru deficitul bugetar!
Bugetul public poate fi echilibrat, în primul rând, prin creștere economică, nu doar prin reduceri de personal și amânarea investițiilor!
Reducând dobânda de referință, BNR poate stimula creșterea economică. De ce n-o face?
Așa cum am arătat anterior, avem exemple concrete care demonstrează că inflația se poate reduce și fără dobânzi sufocante!





BNR este fundamentala pentru controlul inflatiei,fara politica sa monetara riguroasa,puterea de cumparare a leului s-ar eroda semnificativ.
Majoritatea statelor europene au luat masuri prin intermediul bancilor centrale insa la noi nu se misca nimic in acest sens.
Prin rata dobanzii BNR ,,franeaza,,sau ,,accelereaza,, economia,cresterea ratei face creditele mai scumpe,temperand cererea si cresterile inflationiste.
BNR este banca ce da tonul in materie de economie din romania,insa interventia ei in piata nu prea se vede.
Atunci cand inflatie deviaza semnificativ BNR are obligatia de a informa corect si la timp poporul referitor la masurile pe care intentioneaza sa le ia.
Bnr functioneza si ca un creditor de ultima instanta iar in situatii extreme de panica poate oferi lichiditate bancilor pentru a evita un colaps financiar in lant.
Monitorizarea riscurilor macroprudentiale,bule imobiliare sau creditare excesiva,face parte din noua paradigma a bancilor centrale pentru a prevenii eventualele crize financiare.
Companiile romanesti parca au interdictie la linii de creditare pentru dezvoltare pe termen lung si asta numai din vina nepasarii BNR-ului.
Crec ca o sa asistam neputinciosi si invidiosi cum alte tari din uniune se vor dezvolta iar noi nu.
Exemple de urmat sunt destule insa de la nivel inalt din BNR nu se vrea asta.
Vedem cu totii ca noile taxe si impozite au menirea de a infrana economia romaneasca iar pentru a o dezvolta ne trebuie masuri clare si corecte pentru mediul de afaceri de aici.
Cred ca aici este cheia dezvoltarii noastre economice…rata dobanzii de la bnr….
Cum celelalte banci centrale au inteles metoda de iesire si criza si de combatere a inflatiei cred ca si noi trebuie sa facem acest pas.
Sincer sa fiu nu inteleg mecanismele logice care stau in spatele unor decizii din cadrul BNR.
Daca lucrurile vor continua asa cred ca este doar o chestiune de timp pana cand puterea de cumparare va scadea de tot.
Sistemul economic este la pamant iar in aceste momente fiecare incearca sa se descurce cum poate.
La asemenea dobanzi economia va intra cu siguranta si mai mult la apa.
O banca centrala are menirea de a aduce un echilibru economic in piata nu de a destabiliza o natiune intreaga.
Analizand trendul economic din ultimii ani cred ca acesta masura de reducere a dobanzii trebuia facuta mai demult timp in romania.
Cu siguranta ne asteapta vremuri foarte interesante din punct de vedere economic.
Cred ca o buna parte din procentele inflației reprezinta și măsura în care unii agenți economici devin hrăpăreți pentru ca e frumos sa te ascunzi și să spui: s-a scumpit carburantul, energia și gazele și sunt astfel forțați să rămână pe piață în condiții foarte scumpe fără să recunoască că umflă situația datorită lăcomiei. Cineva , un om cumpătat, spunea ca dacă obține 5 % profit la prins pe Dumnezeu de picior
Intrebarea cruciala este cat timp mai poate continua situatia asta. Inflatie mare, dobanzi mari, economie blocata, e clar ca situatia este nesustenabila pe termen lung.
Comentariile sunt închise.