O regulă de aur în stoicism: schimbă, în primul rând, raportarea ta la evenimente, nu evenimentele în sine. Mai sintetic: schimbă ceea ce este în puterea ta să schimbi.
Unora le poate părea o raportare defetistă, care evită obiectivele prea mari.
În realitate, este un îndemn către o abordare profundă și realistă care conține cel puțin două coordonate semnificative:
- Analizează atent realitatea, delimitează posibilul de imposibil, relevantul de irelevant!
- Acționează relevant asupra a ceea ce este posibil să schimbi!
Este o formulă cu o imensă aplicabilitate practică în orice domeniu, de la politică la educație sau medicină.
Începutul anului 2026 confirmă că, ne place sau nu, suntem contemporani cu transformări majore la nivel național și internațional.
Echilibrul și valorile consacrate în urmă cu peste 35 de ani se schimbă de la o zi la alta.
În aceste condiții, aplicând principiul stoic enunțat, consider că este esențial ca România, prin liderii săi, să delimiteze realist obiectivele naționale posibile pentru 2026 și să acționeze consecvent și relevant în direcțiile asumate.





Toți românii să dea dovadă de coeziune economică și să cumpere produse românești pe cât posibil on line sau de la producători români. Antreprenorii să cumpere cât mai multă materie primă din România, iar statul să ofere unde este cazul diverse subvenții pentru stimularea producției interne. Avem planuri cât cuprinde însă politicienii sunt mânați de interesele străine. Să nu cumva să răsară vreunul că-i dau în cap imediat. Vezi construcția autostrăzii București Brașov blocată de 15 ani
In acest an tara noastra trebuie sa se concentreze pe ceea ce poate controla,si anume sa investeasca in sistemele sale de sanatate si educatie,lucruri care sunt in mare masura in puterea ei de a le imbunatati.
Romania sa adopte o abordare stoica prin a actiona asupra proiectelor de infrastructura importante,mai degraba decat a se limita la dezbateri politice interminabile.
Sa puna integritatea si competenta in centrul administratiei publice locale si centrale,tratand coruptia nu ca o fatalitate, ci ca un obstacol ce poate si trebuie sa fie depasit.
Romania trebuie sa-si vada si punctele slabe,exodul profesorilor si risipa bugetara,nu cu pesimism ci ca oportunitati precise de interventie.
Trebuie sa renuntam la narativul ,,tara cu potential nerealizat,,si sa stabilim obiective clare si precise pentru acest an.
Tara noastra trebuie sa continue sa investeasca in energie regenerabila care este un domeniu pe care-l poate controla pentru a asigura o prosperitate pe termen lung.
In fata unei recesiuni globale tara noastra trebuie sa adopte o atitudine calma si pragmatica nu una care sa duca la panica si negare.
Romania trebuie sa prioritizeze reforma sistemului juridic,nu pentru a multumi partenerii externi,ci pentru ca este mai bine in sine pentru cetateni.
Birocratia este o mare problema a tarii noastre de aceea ea trebuie simplificata.
Trebuie implementata o cultura a meritocratiei,succesul vine numai prin munca si merit nu prin conexiuni sau noroc.
Romania sa isi aleaga cu intelepciune aliantele si pozitia geostrategica,protejandu-si suveranitatea cu calm,nu cu retorica inflamatorie.
Romania trebui sa se concentreze si sa aloce mai multe resurse pentru cercetare si dezvoltare,o investitie in ceea ce poate controla cel mai bine adica propria sa inteligenta colectiva.
Atat la nivel de stat cat si la nivel individual sa existe practica disciplinei bugetare,evitand cheltuieli ostentative sau subventiile iresponsabile.
Tara noastra sa aiba responsabilitate fata de mediu,sa protejeze si sa restaureze peisajele naturale care este o datorie stoica fata de generatiile viitoare si fata de natura pe care o mostenim.
Sa accepte diversitatea etnica si culturala nu ca pe o amenintare ci ca pe un fapt al realitatii care poate aduce rezilienta.
Reactia la critica externa sa fie una cu discernamant,fara sensibilitate exagerata,extragand ceea ce este util.
In ceea ce priveste politica externa romania trebuie sa aiba o pozitie constanta si ferma reflectand o minte disciplinata si inteleapta.
Sa investim mai mult in suverantitatea alimentara care este o sfera fundamentala si controlabila a existentei nationale.
Romania trebuie sa faca pasul cel mare catre digitalizarea administrativa nu ca un scop in sine,ci ca un instrument catre eficienta si transparenta.
Romania trebuie sa aiba in vedere crearea de programe concrete pentru atragerea si pastrarea profesionistilor in tara,lucrand asupra factorilor controlabili si anume la salarii si conditii.
Sa abordeze schimbarile tehnologice( ex, AI) cu curiozitate si pregatire nu cu teama sau rejectare.
Romania prin sistemul sau educational sa studieze istoria proprie fara complexe de superioritate sau de victime,ci pentru a extrage lectii practice.
Tara noastra trebuie sa recunoasca si sa abordeze criza sanatatii mintale ca o prioritate de sanatate publica.
La nivel intern prebuie sa incurajeze colaborarea nu competitia pentru atingerea obiectivelor nationale.
Sa sarbatoreasca realizarile mici si progresul constant intelegand ca marile schimbari vin din actiuni consistente.
S execute bine planul de tara fara a fi paralizata de trecut sau de visuri indepartate.
Romania sa cultive prin educatie si media valori stoice precum reponsabilitatea,rezilienta si ratiunea ca baze ale caracterului public.
Indiferent de contextul geopolitic dificil,sa-si pastreze demnitatea,calmul si capacitatea de a alege raspunsul sau propriu,acesta fiind ultima si cea mai mare libertate.
Ceea ce depinde doar de noi ne priveste in mod direct, iar viitorul acestei tari este acum in mainile noastre,trebuie cu totii sa contribuim prin implicare si devotament pentru a face unul sigur pentru generatiile care vor venii.
Acum cu privire la transformările majore la nivel internațional și să vrem să modificăm ceva, degeaba am vrea că nu am avea cum.
Sau, cum se mai spune, puterea să acceptăm lucrurile pe care nu le pot schimba, curajul să schimbăm lucrurile pe care le putem schimba și înțelepciunea de a face diferența între ele
Problema pe care o văd eu la aplicarea acestui principiu stoic este că trăim vremuri în care e tot mai greu să îți dai seama care e realitatea pe care o trăim. De exemplu, cine credea acum puțină vreme că vom ajunge să luăm în considerare distrugerea NATO sau chiar o posibilă înfruntare între aliați NATO? Pare un scenariu dintr-o realitate paralelă și totuși, există aceste posibilități.
Vorba aia, Doamne ferește de vremuri interesante.
E fascinant cum un principiu vechi de 2000 de ani e mai actual ca niciodată. Poate pentru că natura umană nu s-a schimbat prea mult de atunci.
România avea până mai ieri doi piloni de sprijin: UE și SUA. Într-un fel era simplu, orice s-ar fi întâmplat în lume noi știam care e calea și scopul: alături de UE și SUA. Acum, orice poziționare prea apăsată față de UE riscă să îl supere pe Trump, deci SUA, și viceversa
Pot să confirm: începutul anului 2026 nu îmi place deloc. E mai rău decât 2025, care a fost mai rău decât 2024, care a fost mai… La anul poate, zic
Analiza aceasta despre delimitarea posibilului de imposibil este foarte corectă. În diplomație, să ceri lucruri pe care partenerii nu le pot oferi este o pierdere de timp și de capital politic.
Degeaba avem principii daca nu avem oameni capabili sa le puna in aplicare. La noi totul se face pe genunchi si in ultima clipa. Stoicismul cere o disciplina pe care noi nu o avem ca popor din nefericire
Daca liderii ar aplica acest principiu, ar trebui sa recunoască că multe din promisiunile lor sunt imposibile. Dar recunoașterea asta ar însemna pierderea alegerilor, așa că preferă minciuna reconfortantă.
Pana la urma totul se reduce la supravietuire intr-o lume care a luat-o razna complet. Daca reusim sa ramanem calmi si sa ne facem treaba in curtea noastra, avem o sansa.
O romanie stoica nu inseamna o tara pasiva,ci una cu rabdare activa si anume inseamna lucrul pentru binele comun cu calm si fermitate,fara a fi zdruncinat de vremurile grele sau amagit de cele usoare.
Stoicismul ronanesc este o intelepciune profunda cu principii si valori care nu se da dupa opiniile unora.
Poporul roman a primit multe lovituri de-a lungul istoriei sale dar si-a gasit mereu forta de a reincepe si de a renaste.
Trebuie sa ne vedem propria istorie cu mare luciditate fara a ne plange si sa invatam din toate cele bune cat si din cele rele.
Actuala clasa politica este lipsa de un set de principii si valori.
Valorile stoicismului daca ar fi corect aplicate in politica romaneasca alta ar fi fata tarii noastre in afara granitelor ei.
Focusarea maxima in aceste momente pentru romania este sectorul economic….aici este marea problema.
Romaniei ii trebuie adevarati lideri care sa stie cum sa conduca o tara ca a noastra.
Intotdeauna diferenta este facuta de om in orice activitate iar in ceea ce inseamna guvernarea unei natiuni aici ne trebuie caractere puternice si pregatite pentru asa ceva.
Deocamdată, singurele obiective naționale ale liderilor noștri pare că tin de creșterea impozitelor și taxelor pentru cetățeni și de conservarea avantajelor pentru „speciali”. Cât privește politica noastră externă, depinde în mare măsură de condițiile meteo și de vizibilitatea la sol de pe aeroportul Otopeni
In 2026 viitiorul pare destul de intunecat daca ne bazam doar pe altii sa ne salveze. Stoicismul asta ne spune de fapt sa ne bazam pe noi insine. Pentru ca prea ne-am obisnuit sa fim mereu asistati de cineva de la Bruxelles saau NATO.
Transformările majore la nivel internațional sunt evidente, corect. Par un fel de tratat de la Yalta făcut mai pe ascuns, mai la vedere prin care se redistribuie influența la nivel mondial. În condițiile acestea, nu văd ce putem face să schimbăm ceva la acest nivel, aici putem doar să acceptăm, din păcate.
Mai bine ne vedem de treaba noastra acasa decat sa visam la influenta mondiala. Daca nu putem schimba ce fac marile puteri la Washington sau Bruxelles, macar sa ne facem autostrazile alea promise. Totul tine de prioritati pana la urma.
LA nivel internațional suntem jucărie în mâinile marilor puteri, aici chiar nu putem schimba mare lucru. Dar infrastructura noastră, sistemul de educație, sănătatea, astea țin de noi.
Pare că ne aflăm la o răscruce între viziunea europeană și noile directive foarte ciudate care vin de peste ocean. Dacă Statele Unite își schimbă abordarea față de securitatea estică, noi trebuie să avem deja un plan de rezervă pregătit, așa cum pare că sugerează Macron.
Măcar această abordare stoică de care vorbiți elimină frustrarea inutilă pe care o simțim când ne uităm la știri. Dacă acceptăm că anumite decizii internaționale nu depind de părerea sau de voința nostru, ne putem concentra energia pe plan intern. Și aici chiar putem schimba ceva în bine.
De acord cu ideea de bază, dar problema e că la noi se confundă acceptarea cu resemnarea. Nu e același lucru să accepți realitatea pentru a acționa mai bine față de a te resemna și a nu face nimic.
Principiul stoic functionează perfect pentru individ, dar când vine vorba de o națiune întreagă trebuie să existe și o viziune comună. Unde e viziunea României pentru 2026? Acum nu demult chiar dumneavoastră ați remarcat că nu avem niciun plan de țară
Ce nu putem schimba: geografia, vecinii, marile puteri. Ce putem schimba: tot ce tine de guvernare internă, de organizare, de mentalitate. Avem clase de copii cu toalete in curte in secolul 21, asta putem schimba mâine dacă vrem.
Problema este că granița dintre relevant și irelevant a devenit extrem de fluidă în ultima vreme. Ceea ce părea un obiectiv sigur acum un an, astăzi a devenit o imposibilitate din cauza contextului extern. Adaptabilitatea va fi testul suprem pentru România în următoarea perioadă cred eu.
Cine credea ca o sa ajungem sa ne intrebam daca NATO mai este sigur? Pare un scenariu de film rusesc prost si totusi este realitatea noastra imediata. In contextul acesta, stoicismul ar insemna sa intelegem ca, desi suntem parte din NATO nu avem cum sa influentam aceasta evolutie si sa acceptam asta
Eu observ cum contextul geopolitic ne forțează să redevenim pragmatici. Sau stoici, pentru că stoicismul este pragmatic în esență. Asta înseamnă că nu mai avem luxul de a face greșeli strategice bazate pe simpatii sau ideologii trecătoare. Supraviețuirea națională depinde de capacitatea de a accepta realitatea așa cum este. DAr avem oare această capacitate?
Comentariile sunt închise.